UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów -przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

By 15 marca, 2020 No Comments

  Łuszczycowe zapalenie stawów jest formą stanu zapalnego stawów, które dotyka osoby z łuszczycą. Uważane jest za drugą najczęstszą zapalną chorobę stawów po reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jest diagnozowane u 7-39% pacjentów z łuszczycą. Proces zapalny stawów i chrząstki, więzadeł, ścięgien jest wynikiem postępującego działania tej choroby. Łuszczyca jest chorobą skóry, w której tworzą się blaszki, składające się z gęstych obszarów pokrytych suchymi zrogowaciałymi warstwami komórek skóry. Choroba należy do grupy autoimmunologicznej, to znaczy pojawia się, gdy układ odpornościowy, który normalnie chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak bakterie i wirusy, błędnie rozpoznaje i zaczyna atakować zdrowe komórki i tkanki.

Przyczyny łuszczycowego zapalenia stawów

   Zakłada się, że dziedziczność i środowisko odgrywają pewną rolę. Wiele osób z łuszczycowym zapaleniem stawów ma bliskich krewnych (rodziców, braci, siostry) cierpiących na łuszczycę. Naukowcy odkryli specyficzne markery genetyczne związane z tą chorobą. Jeśli ktoś ma bliskiego krewnego, który cierpi na łuszczycowe zapalenie stawów, nie oznacza to, że choroba rozwinie się również u niego, oznacza tylko, że posiada predyspozycje do tej choroby. Uraz fizyczny lub choroba zakaźna (wirusowa) może wywołać rozwój łuszczycowego zapalenia stawów u osób z dziedziczną predyspozycją. Bardzo często łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów występują na tle współistniejących chorób: marskość wątroby, upośledzona aktywność sercowo-naczyniowa, zapalenie serca, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, zapalenie błony śluzowej oka.

Tył Jest Pełna Łuszczycy Choroby Spowodowane Przez Zaburzenia Chłonnych Choroby — Zdjęcie stockowe

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów

  Ból stawów, sztywność i obrzęk należą do głównych symptomów łuszczycowego zapalenia stawów. Może to mieć wpływ na wszystkie stawy, w tym małe stawy dłoni, a także kręgosłup. Rozwój choroby jest nieprzewidywalny: od umiarkowanych objawów do poważnych zmian w stawach. Zarówno łuszczyca, jak i łuszczycowe zapalenie stawów są chorobami przewlekłymi, z biegiem lat mają tendencję do postępu i przybierają przewlekły charakter, ale mogą występować okresy remisji, naprzemiennie z okresami zaostrzenia.

  Uszkodzenie stawów w łuszczycowym zapaleniu stawów jest często asymetryczne. Jeśli zapalenie stawów wpływa na dłonie i stopy, zapalenie i obrzęk ścięgien może powodować charakterystyczne pogrubienie palców i wyglądają jak małe kiełbaski. Zmiany mogą występować w małych stawach dłoni i stóp znajdujące się w pobliżu paznokci (stawy międzypaliczkowe). Paznokcie dość często wyglądają charakterystyczne dla łuszczycy: pogrubione, zmieniają kolor, pojawiają się w nich doły. Forma łuszczycowego zapalenia stawów zwana zapaleniem stawów kręgosłupa wyraża się poprzez charakterystyczny ból pleców, sztywność odcinków szyjnych i lędźwiowych, a także zapalenie stawów kręgosłupa i miednicy (stawów krzyżowo-biodrowych). Niewielki odsetek osób z łuszczycowym zapaleniem stawów ma ciężką formę mutujące zapalenie stawów. Z biegiem lat ta forma zapalenia stawów niszczy małe kości dłoni, prowadząc do trwałej deformacji i upośledzenia funkcji.

Skóra Rąk Dotkniętych Chorobą Dermatologiczną Łuszczyca — Zdjęcie stockowe

Diagnostyka łuszczycowego zapalenia stawów

  Jeśli u kogoś stwierdzono łuszczycę, powinien poinformować lekarza o pojawianiu się bólu stawów. Łuszczycowe zapalenie stawów może rozpocząć się nagle lub stopniowo, ale w każdym razie choroba może poważnie uszkodzić stawy, jeśli nie będzie leczona. Specjalny test potwierdzający łuszczycowe zapalenie stawów nie istnieje, dlatego lekarz oceni wszystkie objawy i zleci badania w celu wykluczenia innych możliwych chorób stawów. Szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia spowolni rozwój choroby i pozwoli uniknąć nieodwracalnych konsekwencji. Leczeniem tego schorzenia zajmuje się reumatolog, ortopeda lub dermatolog. Ogólnie zdrowy styl życia i ogólna dobra kondycja organizmu odgrywają ważną rolę.

Facet Jest Badane Przez Lekarza Łuszczyca Egzemy Choroby Skóry Wektor — Wektor stockowy

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów

  Główne leczenie obejmuje zmniejszenie bólu i stanów zapalnych stawów, kontrolowanie objawów skórnych łuszczycy oraz spowolnienie uszkodzeniu stawów. Terapia jest kompleksowa i obejmuje stosowanie leków zewnętrznych, doustnych i innych metod leczenia. W przypadku łuszczycy konieczna jest staranna pielęgnacja skóry. Należy używać delikatnych kosmetyków, mydła i unikać kontaktu z drażniącymi chemikaliami domowymi.

  W zależności od nasilenia choroby i dolegliwości bólowych lekarz zaleci kompleksowy program leczenia choroby, który obejmie odpowiednie ćwiczenia fizyczne (fizykoterapia), odpoczynek oraz leki. Istnieją różne grupy leków, które kontrolują łuszczycę i poprawiają kondycję i wygląd skóry. W przypadku zapalenia stawów w celu zmniejszenia bólu, stanu zapalnego i sztywności stawów najczęściej przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne.Takie leki działają wystarczająco szybko i nie uzależniają.

  W ciężkich przypadkach łuszczycowego zapalenia stawów można stosować leki hormonalne i immunomodulujące. Kompleksowe leczenie obejmuje także, procedury fizjoterapeutyczne, jest to skuteczne narzędzie w eliminowaniu nie tylko objawów skórnych, pozytywnie wpływa także na stan tkanki kostnej. Stosowana jest laseroterapia, leczenie za pomocą ultradźwięków, mikroprądów. Rozsądna aktywność fizyczna, odpowiednio dobrane ćwiczenia, odpoczynek przyczyniają się do odbudowy stawów.

  U pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów dość często obserwuje się przewlekłe zmęczenie i depresję. Lekarz pomoże poradzić sobie z takimi problemami psychologicznymi, a także wyda zalecenia, których przestrzeganie pomoże poprawić, jakość życia. Nie jest to prosta choroba, leki mogą spowolnić proces, ale nadal nie można go całkowicie wyeliminować. Jeśli dana osoba zdaje sobie sprawę z powagi problemu, próbuje wykluczyć czynniki prowokujące, uczy się przewidywać zaostrzenia i podejmuje działania zapobiegające im z wyprzedzeniem, odpowiedzialnie przestrzega zaleceń lekarzy, będzie w stanie przedłużyć, jakość życia na długi czas i zapobiec poważnym powikłaniom.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply