UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Łuszczyca stawowa – przyczyny, objawy, leczenie

By 23 marca, 2020 No Comments

  Łuszczyca stawowa jest związana z zapaleniem stawów kręgosłupa oraz stanem zapalnych stawów występuje u wielu chorych na łuszczycą skóry lub paznokci. Najczęściej zmiana obejmuje staw biodrowy, staw kolanowy, a także stawy znajdujące się w pobliżu końców palców rąk i stóp. Dermatolog diagnozę opiera na symptomach. Pomocne mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne, podstawowe leki przeciwreumatyczne.

Co trzeba wiedzieć o łuszczycy stawowej?

  Łuszczyca stawowa przypomina reumatoidalne zapalenie stawów, ale bez wytwarzania przeciwciał charakterystycznych dla tego schorzenia. Łuszczyca stawowa występuje u około 30% pacjentów z łuszczycą (choroba skóry z nawracającą czerwoną, łuszczącą się wysypką i pogrubionymi, wgłębieniami na paznokciach). Zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju łuszczycy w postaci zapalenia stawów kręgosłupa obserwuje się u osób z określonym genem ( HLA-B27), a także u osób, których członkowie rodziny są chorzy na tę chorobę. Przyczyna łuszczycy stawowej nie została dokładnie ustalona. Dermatolodzy wskazują mechanizmy autoimmunologiczne (zwiększenie IgA, IgG w skórze i mazi stawowej). Predyspozycje genetyczne tzn. mutacja określonych genów determinuje gotowość do rozwoju łuszczycy, a wzrost HLA B27 (marker genetyczny zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa) sugeruje postać stawową tej choroby.

Klasyfikacja łuszczycy stawowej

  Klasyfikacja postaci choroby opiera się na różnych objawach zapalenia stawów. Łuszczyca stawowa może wpływać na jedno (zapalenie jednego stawu) lub kilka stawów (zapalenie wielostawowe) różnych wielkości, powodować małe (prosta forma łuszczycy stawowej) lub poważne zniekształcające deformacje (mutująca łuszczyca stawowa) i obejmować stawy kończyn lub kręgosłupa. Zapalenie stawów może być asymetryczne (jeden lub więcej stawów po prawej lub lewej stronie jest zaangażowanych w proces chorobowy) lub symetryczne (dotyczy to stawów obu dłoni lub stóp), mieć przebieg progresywny, nawracający lub złośliwy.

Zbliżenie łuszczycy na ręce rolników na białym tle na białym tle, Dermatologia choroby skóry. Deformacji palców łuszczycy. — Zdjęcie stockowe

Objawy łuszczycy stawowej  

  Zapalenie często dotyka stawów znajdujących się w pobliżu palców rąk i stóp, chociaż możliwe jest również uszkodzenie biodra, kolana i kręgosłupa. Często występuje wyraźniejsze uszkodzenie kończyn górnych. Może pojawić się bólu pleców. Przy przewlekłej naturze stanu zapalnego stawy mogą puchnąć i deformować się. Łuszczyca stawowa bez zachowania symetrii (z jednej strony ciała jest silniejsze, z drugiej słabsze) w większym stopniu niż w reumatoidalnym zapaleniu stawów wpływa na mniej stawów. Ścięgna lub więzadła mogą ulec stanowi zapalnemu w miejscu, w którym przyczepiają się do kości wokół stawów. Fibromialgia (ból mięśni i stawów) występuje również u niektórych pacjentów z łuszczycą stawową, która powoduje ból mięśni, sztywność stawów i zmęczenie. Występuje również ograniczona ruchliwość w dotkniętych stawach.

Dorosły kaukaski mężczyzna łuszczycy w nogach — Zdjęcie stockowe

  Wysypka łuszczycowa może wystąpić przed lub po rozwoju zapalenia stawów. Czasami wysypka nie jest zauważana z tego powodu, że jest ukryta przez włosy na głowie, znajdujące się w pępku lub ukryta w fałdach skóry, na przykład między mięśniem pośladków a udem. Objawy ze strony skóry i stawów czasami pojawiają się i znikają równolegle, ale często objawy skórne są bardziej wyraźne niż objawy ze strony stawów lub odwrotnie.

  Zapalenie stawów w 68–75% przypadków rozwija się u pacjentów cierpiących na łuszczycę lub występuje jednocześnie ze zmianami skórnymi, w 12-25% przypadków zapalenie stawów poprzedza pojawienie się objawów dermatozy. Od początku zmian skórnych do rozwoju zapalenia stawów, a także od początku zapalenia stawów do dermatozy, przechodzi inny okres od 2 tygodni do 10 lat lub dłużej.

  Dermatoza może być powszechna, ale często ograniczona, zlokalizowana na skórze głowy, powierzchniach łokcia, stawów kolanowych, wokół pępka, pod piersiami, w fałdach pośladkowych i pachwinowych. W niektórych przypadkach zaczyna się od uszkodzenia paznokci. Na powierzchni paznokci pojawiają się spiczaste wgłębienia (objaw naparstka), płytki stają się mętne, widoczne są podłużne lub poprzeczne bruzdy, czasem paznokcie stają się cieńsze i zanikają, ale częściej zagęszczają się i kruszą.

Łuszczyca Oba Kolana Bliska Strzał — Zdjęcie stockowe

Początek łuszczycy stawowej jest najczęściej niezauważalny, stopniowy, ale może być również ostry. Można wyróżnić kilka rodzajów uszkodzeń stawów, które nie wykluczają się i można je łączyć:

  • Zapalenie stawów z uszkodzeniem dystalnych stawów międzypaliczkowych
  • Reumatoidalne zapalenie wielostawowe
  • Mutujące zapalenie stawów
  • Zapalenie stawów kręgosłupa.

  Klasycznym typem jest zapalenie dystalnych stawów międzypaliczkowych dłoni i stóp, uszkodzenie jest zwykle liczne, ale na początku choroby może rozwinąć się asymetryczne zapalenie stawów. W szczególności opisano przypadki izolowanego zapalenia stawów dystalnych, stawów dużych palców stóp. Łuszczyca stawowa jest umiarkowanie bolesna, pojawia się obrzęk, który z reguły rozciąga się poza staw. Skóra na dotkniętych stawach jest cyjanotyczna lub fioletowoniebieska.

Diagnostyka łuszczycy stawowej

  Łuszczyca stawowa jest diagnozowana poprzez ujawnienie charakterystycznego zapalenia stawów u osób z zapaleniem stawów lub łuszczycą. Dermatolog dowiaduje się także od pacjenta, czy u jego rodziny zaobserwowano przypadki łuszczycy. Diagnozy nie można potwierdzić za pomocą badań laboratoryjnych, ale badanie krwi z czynnikiem reumatoidalnym jest wykonywane w celu wykluczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, a także prześwietlenia rentgenowskiego w celu ustalenia stopnia uszkodzenia stawu.

Kobieta drapie się po ręce, cierpi na łuszczycę — Zdjęcie stockowe

Leczenie łuszczycy stawowej

  Leczenie łuszczycy stawowej jest złożonym zadaniem, które nie ma szybkiego i łatwego rozwiązania. Jednocześnie stosuje się kilka kierunków: farmakoterapia, fizjoterapia, ćwiczenia fizjoterapeutyczne, korekta psychoterapeutyczna.Terapię lekową wybierają lekarze: reumatolog i dermatolog. Leczenie łuszczycy stawowej ma na celu kontrolowanie wysypki i zmniejszenie zapalenia stawów. Niektóre leki, które okazały się skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia są również stosowane w leczeniu łuszczycy stawowej zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), podstawowe leki przeciwreumatyczne.

  Podstawowe leki przeciwzapalne wskazane są przy wysokim stopniu aktywności choroby w połączeniu z postępującym stadium rozległej łuszczycy i atypowej dermatozy krostkowej. Obecnie opracowuje się coraz więcej preparatów biologicznych, które mają wyraźniejszy potencjał terapeutyczny, ale jednocześnie mogą powodować ciężkie działania niepożądane, które wymagają specjalnego monitorowania przed przepisaniem tych leków. Leczenie chirurgiczne jest zalecane w przypadku zapalenia błony maziowej, ciężkich deformacji stawów, w tym ciężkich przykurczów i zesztywnień.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply