UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny, objawy, leczenie

By 27 marca, 2020 No Comments

   Łuszczyca skóry głowy jest chorobą dermatologiczną o charakterze niezakaźnym, która charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem i wysoką skłonnością do nawrotów. Rozwój tej patologii prowadzi do powstawania na skórze głowy obszarów z wyraźnym stanem zapalnym i podrażnieniem. W leczeniu łuszczycy bierze udział dermatolog, który przeprowadza diagnozę może zlecić np. biopsji skóry, określi formę choroby i podejmie leczenie. Przejaw takiej dermatozy występuje w postaci wysypki i łuszczenia w postaci płytek o różnych rozmiarach.

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny

  Podstawą łuszczycy skóry głowy jest przyspieszony cykl życia komórek naskórka i lokalnych naczyń włosowatych. Nowe komórki skóry są syntetyzowane i działają przez 5 dni, po czym obumierają, a na ich miejscu tworzą się suche łuszczące się plamki w kolorze srebrnym z zapalną czerwoną strefą wokół płytek (lub grudek). Objawami klinicznymi choroby jest również swędzenie, łupież i zapalenie skóry. Wiarygodna przyczyna choroby nie została jeszcze ustalona, ale w dermatologii uważa się, że choroba jest przenoszona genetycznie i wiąże się z niektórymi cechami strukturalnymi naskórka i tendencją do przyspieszania odnowy komórek skóry. Odpowiedź immunologiczna (zapalenie) w odpowiedzi na powstawanie blaszek łuszczycowych podrażnia naskórek, stymulując w ten sposób produkcję nowych komórek skóry.

Łuszczyca na linii włosów — Zdjęcie stockowe

Istnieje wiele czynników, które wywołują rozwój choroby lub przyczyniają się do jej zaostrzenia:

 • Choroby zakaźne (zwłaszcza te wywołane przez paciorkowce lub wirusy)
 • Przewlekłe choroby narządów wewnętrznych (schorzenia dróg żółciowych itp.)
 • Pasożyty (lamblioza itp.)
 • Stała ekspozycja skóry głowy na zimno
 • Niezdrowa dieta (nadmiar prostych węglowodanów i przetworzonych produktów)
 • Alkoholizm i inne.

  W każdym razie rozwojowi łuszczycy skóry głowy zawsze towarzyszy zakłócenie pracy układu odpornościowego, który zamiast funkcji ochronnej rozpoczyna proces samozagłady.

Łuszczyca skóry głowy – objawy

  Łuszczyca skóry głowy jest niezależną chorobą, ale można ją łączyć z innym rodzajem łuszczycy. Pierwszą oznaką tego stanu jest silne swędzenie w okolicy potylicznej. Po swędzeniu nastąpi wysypka, zarówno gęsta, jak i pojedyncza. Wysypka pojawia się nie tylko na skórze głowy, ale także na pobliskich obszarach skóry. Skóra za uszami staje się mokra i może pękać.

Łuszczyca Linii Włosów Skóry Głowy Zamknij Się Chorób Dermatologicznych Problemy — Zdjęcie stockowe

  W początkowych stadiach choroba może objawiać się niewielkim łupieżem, łuszczącymi się płytkami lub krwawymi ranami na głowie. Jednak ten typ patologii nie wpływa na szybkość wzrostu, gęstość i jakość włosów. Choroba dotyka tylko skóry, bez wpływu na sąsiednie tkanki. Niestety choroba jest zawsze przewlekła. Nieprzyjemne objawy na głowie, które pozostawi się bez leczenia, gwarantują postęp, pogorszenie sytuacji: zwiększenie obszaru lokalizacji łuszczycy, rozprzestrzenienie się na pobliskie obszary z największą liczbą gruczołów łojowych (twarz, szyja, pachy, uszy, klatka piersiowa), a następnie na całej powierzchni ciała, uszkodzenie stawów i tkanek miękkich wokół nich. O wiele trudniej będzie pozbyć się choroby na dużym obszarze lokalizacji, dlatego należy ją leczyć przy pierwszych objawach pojawiających się na głowie.

Łuszczyca skóry głowy – leczenie

  Leczenie łuszczycy skóry głowy przeprowadza dermatolog i może zalecić miejscowe leki (kremy, emulsje, szampony itp.), przyjmowanie leków, a także przestrzeganie diety i procedury fizjoterapeutyczne. Wśród czynników wpływających na skład terapii szczególnie ważny jest etap choroby, wiek i obecność współistniejących patologii. Często konieczna może być korekta schematu leczenia i połączenie metod terapeutycznych. Zasadniczo leczenie ma na celu zmniejszenie odpowiedzi zapalnej i zapobieganie jej ponownemu rozwojowi. Aby skonsolidować wyniki terapii, chorzy przechodzą kompleksowe zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry głowy, które zapobiegają pojawianiu się suchości i pęknięć naskórka, zmniejszają dyskomfort związany ze swędzeniem skóry głowy.

Dermatolog może zaoferować następujący schemat leczenia łuszczycy skóry głowy:

 • Leki miejscowe – preparaty zmiękczają skórę, łagodzą podrażnienia i stymulują odnowę komórkową. Najczęstszym rodzajem takich leków są kortykosteroidy
 • Terapia światłem – kontrolowane dawki światła ultrafioletowego mogą spowolnić rozwój objawów łuszczycy.
 • Wstrzykiwanie steroidów – ta metoda leczenia jest odpowiednia tylko w leczeniu łagodnej łuszczycy skóry głowy.
 • Lekki doustne dermatolog zaleca w ciężkich przypadkach. Takie leki zwykle obejmują kortykosteroidy i cyklosporynę.

Łuszczyca skóry głowy jest nieuleczalną chorobą, ale przy odpowiedniej pielęgnacji można skutecznie kontrolować jej objawy.

Stosowanie środków ludowych pomoże pozbyć się ciężkich objawów łuszczycy skóry głowy:

 • Roztwór sody oczyszczonej (4 łyżki na 1 litr wody), który pomaga zmiękczyć naskórek, dzięki czemu jest bardziej podatny i usuwa swędzenie.
 • Sól morska (3-4 łyżki stołowe na 1 litr ciepłej wody), nasycając skórę głowy związkami biologicznie czynnymi, które zwiększają jej funkcje ochronne.
 • Nalewka alkoholowa z ziół leczniczych, które mają działanie przeciwzapalne ( korzeń lukrecji, pokrzywa, glistnik, nagietek itp.).
 • Zioła zawierające sterydy roślinne (trawa cytrynowa, żeń-szeń, różeniec górski, aralia). Słaby wywar (2 łyżki stołowe na 1 litr wody) pomoże ukoić stan zapalny skóry głowy i złagodzić swędzenie.
 • Kurkuma w proszku rozcieńczona wodą do uzyskania lepkiej, ale nie płynnej konsystencji. Działa, jako skuteczna stymulacja systemu immunologicznego i przeciwutleniacz.
 • Skoncentrowany sok z aloesu, ma działanie przeciwzapalne, dobry na gojące się rany i ma działanie przeciwbólowe.
 • Alkoholowy roztwór kwasu salicylowego, przyspieszający odnowę skóry głowy.
 • Nalewka ze słonecznika i wytrawnego białego wina, stosowana, jako kompres, delikatnie, ale skutecznie łagodzi stany zapalne, swędzenie i zaczerwienienie.
 • Skórka banana, zmielona w maszynce do mięsa, będzie miała działanie odżywcze i regenerujące.
 • Kokos, palma, argan, olejek rycynowy, rokitnik, orzeszki ziemne, oliwy z oliwek zmieszane z eterami (róże, drzewa herbaciane, eukaliptus) lub domowy miód.

  Odwary, nalewki z ziół i maści wykonane z olejów roślinnych gwarantują pozbywanie się niepożądanych objawów łuszczycy na głowie. Dla skutecznego leczenia można je stosować codziennie bez zmywania składników aktywnych z włosów przez 6-8 godzin. Jednak każdy organizm jest indywidualny. Dlatego konieczne będzie wybranie odpowiedniego narzędzia metodą prób i błędów, stosując naprzemiennie każdy z powyższych przepisów przez 4-5 tygodni.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply