UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

By 16 marca, 2020 No Comments

  Chociaż łuszczyca zwykle dotyka skóry, choroba może wpływać na inne tkanki, w tym paznokcie.Ten typ patologii jest stosunkowo rzadki i w większości przypadków działa, jako powikłanie pierwotnych zmian łuszczycowych skóry. Jeśli łuszczyca paznokci jest na zaawansowanym etapie i nie jest leczona, może prowadzić do problemów funkcjonalnych, a także do problemów w relacjach, które powstają z powodu braku akceptacji chorego przez społeczeństwo.

Co to jest łuszczyca paznokci?

  Ta patologia jest jedną z chorób niezakaźnych, charakteryzuje się częstymi zaostrzeniami i remisjami i jest trudna do leczenia. Jednak przy dobrze opracowanej strategii terapeutycznej powrót do zdrowia jest nadal możliwy. Naukowcy wciąż nie doszli do wspólnej opinii na temat przyczyn rozwoju łuszczycy paznokci rąk i stóp, chociaż choroba ta znana jest ludzkości od kilku dziesięcioleci. Uważa się, że warunkiem jej wystąpienia może być dziedziczna predyspozycja z powodu zaburzeń genowych, przerw w procesach metabolicznych, niewydolności hormonalnej, poważnego stresu, zmniejszenia obrony organizmu, urazu i kontaktu z chemikaliami. Łuszczyca paznokci nie jest zaraźliwa.To ze względu na składnik genetyczny łuszczyca rozwija się w tej samej rodzinie. Około 40% osób z łuszczycą ma krewnych pierwszego stopnia, którzy również cierpią na tę chorobę.

Kciuk lewej ręki z łuszczycą paznokci — Zdjęcie stockowe

Objawy łuszczycy paznokci

  Ogólnie ludzie z łuszczycą paznokci mają również objawy skórne. Jeśli ktoś ma łuszczycę paznokci, ale nie ma objawów łuszczycy skóry, stan może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy łuszczycy paznokci przypominają infekcje grzybicze, które dotykają paznokci. Bardzo ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi, czy łuszczyca występuje także u innych członków rodziny.

Można wyróżnić następujące objawy łuszczycy paznokci:

 • Jasne żółto-czerwone plamy na bezbarwnym paznokciu, które wyglądają jak kropla krwi, zamrożona pod płytką paznokcia. Taka plama znana jest w medycynie, jako „objaw plamy olejowej” lub „plama stearynowa”, która jest głównym widocznym objawem choroby.
 • Zakrzywiona, falista płytka paznokcia.Takie zmiany rozwijają się, gdy komórki zaczynają złuszczać się z powierzchni paznokcia.
 • Poprzeczne linie, przebiegające przez paznokcie (na boki, a nie od nasady do czubka), są również znane w medycynie, jako bruzdy poprzeczne Beau-Reilsche’go.
 • Białe kropki na płytce paznokcia, inaczej znane, jako kwitnące paznokcie.
 • Pogrubienie skóry pod powierzchnią paznokcia. Lekarz może zdiagnozować to, jako nadmierne rogowacenie podpaznokciowe, które może prowadzić do poluzowania płytki paznokcia.
 • Osłabienie paznokci. Lekarze nazywają ten stan onycholizą łożyska paznokcia (oddzielanie się płytki od łożyska) lub podwzgórza paznokci. Na paznokciu może pojawić się obszar, w którym paznokieć jest oddzielony od skóry podpaznokciowej. Z reguły ten stan zaczyna się od czubka paznokcia i rozprzestrzenia się na korzeń.Tak, więc łuszczyca paznokci może również rozprzestrzeniać się na skórę podpaznokciową, co może powodować łuszczycę skórną.
 • Zniszczenie paznokcia. Paznokieć może być kruchy i osłabiony.
 • Małe czarne linie w kierunku końca paznokcia i naskórka. Nazywa się je krwotokami odłamkowymi. Ten stan zaczyna się, gdy małe naczynia włosowate pękają na opuszkach palców pod płytką paznokcia.
 • Zaczerwienienie blado łukowatego obszaru znajdującego się w dolnej części paznokcia. Ten stan obserwuje się podczas osłabienia naczyń włosowatych.
 • Zapalenie stawów palców ze zmianami w płytkach paznokciowych. Paznokcie cierpią u 53–86% osób z łuszczycowym zapaleniem stawów.
 • Łuszczyca paznokci może wystąpić wraz z infekcjami grzybiczymi paznokci i zapaleniem skóry wzdłuż krawędzi paznokcia (zanokcica-infekcja bakteryjna).
Stary gwóźdź — Zdjęcie stockowe

Jak lekarze diagnozują łuszczycę paznokci?

   Jeśli dana osoba ma łuszczycę paznokci i ma charakterystyczne zmiany w paznokciach, diagnoza jest zwykle oczywista. W niektórych sytuacjach lekarz może wykonać biopsję (pobrać małą próbkę skóry pod paznokciem, aby ustalić, czy występuje łuszczyca paznokci).

Łuszczyca, choroby skóry — Zdjęcie stockowe

Leczenie łuszczycy paznokci

  Do tej pory nie znaleziono jednego lekarstwa na łuszczycę paznokci, które wyleczy chorego na zawsze. Celem leczenia jest jedynie poprawa w codziennym funkcjonowaniu i wyglądzie paznokci. Wszystkie czynności związane z pielęgnacją paznokci powinny być bardzo delikatne. Energiczne tarcie paznokci, szorstki wpływ na paznokieć może powodować nasilenie łuszczycy. Należy dbać o swoje paznokcie, aby nie uszkodziły, nie osłabiły ani nie rozprzestrzeniły łuszczycy na jeszcze większy obszar.

  Lekarz może zalecić usunięcie paznokcia lub jego części chemicznie lub chirurgicznie. Chemiczne usunięcie paznokcia polega na nałożeniu maści na paznokcie przez siedem dni. W ten sposób paznokieć sam odpadnie, bez krwawienia. Nawet przy skutecznym leczeniu złagodzenie objawów łuszczycy paznokci może zająć dużo czasu. Tak, więc utworzenie nowego paznokcia może potrwać od ośmiu do dwunastu miesięcy.

W leczeniu łuszczycy paznokci lekarz może przepisać dowolny z następujących rodzajów leków:

  Krem lub maść do wcierania w paznokieć i wokół niego, w tym sterydy, miejscowe leczenie kremami zawierającymi witaminę A lub pochodne witaminy D, leki antymetaboliczne lub czasami roztwory przeciwgrzybicze, jeśli występuje infekcja grzybicza. Jednak wchłanianie leków do paznokci nie zawsze jest skuteczne ze względu na barierę w płytce paznokcia. Miejscowe leczenie, które jest stosowane bezpośrednio na paznokieć, nie musi być skuteczne we wszystkich przypadkach.

  Sterydy można nakładać na skórę pod paznokciem lub wstrzykiwać pod paznokieć. Zastrzyk pod paznokieć może być bardziej skuteczny niż sterydy, które są stosowane w postaci kremu lub maści.Terapia ogólnoustrojowa może być odpowiednia, jeśli występują objawy łuszczycy paznokci i zapalenia stawów, objawy łuszczycy skóry i paznokci. Terapia ogólnoustrojowa rozprzestrzenia się po całym organizmie i działa na całe ciało. Często stosowana w postaci tabletek lub zastrzyków. Zabiegi fizjoterapii dają dobre wyniki: ekspozycja na uszkodzone obszary przez fale ultradźwiękowe i podczerwone, terapia PUVA (naświetlanie pacjenta długimi promieniami ultrafioletowymi) itp.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply