UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Łuszczyca – objawy i leczenie

By 18 lutego, 2020 No Comments

Łuszczyca to choroba skóry, której przyczyny nie są w pełni znane. Dotyka ona od 2 do 4% ludzkości, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest to jedna z najczęstszych przypadłości skóry. Cechuje się przewlekłym charakterem, ze stanami remisji oraz z okresami nasilenia objawów.Łuszczyca — czym się charakteryzuje?

Występuje ona w równym stopniu zarówno u mężczyzn i kobiet. Objawy mogą pojawić się w każdym wieku, chociaż najczęściej dotyczą młodzieży oraz osób starszych. Występuje kilka odmian łuszczycy, między innymi jest to odmiana zwykła, krostkowa, stawowa i erytrodermiczna. Łuszczyca jest chorobą niezakaźną a jej przyczyną prawdopodobnie są czynniki immunologiczne. Badania wskazują, że łuszczyca jest chorobą dziedziczoną w rodzinie. Jest wiele przyczyn, które mogą powodować nasilenie objawów. Mogą to być inne współistniejące choroby takie jak cukrzyca czy dna moczanowa oraz infekcje bakteryjne, na przykład angina czy wirusowa ospa. Lekarze są zgodni, że stres ma bezpośredni wpływ na zaostrzenie objawów.

Jakie są objawy łuszczycy?

Pierwsze zmiany zazwyczaj pojawiają się na łokciach, kolanach, dłoniach, stopach oraz skórze głowy. Są to miejsca najbardziej narażone na urazy. Objawy odmiany zwykłej charakteryzują się wypukłymi grudkami, które pojawiają się na skórze. Są one barwy czerwonobrunatnej i wyraźnie odgraniczają się od zdrowej skóry. Pokryte są one suchą łuską a po ich zdrapaniu pojawia się krwawienie. Zmiany są bardzo swędzące i bolesne. Często towarzyszy im łuszczyca paznokcia. Aż w 20 do 50% choroba atakuje również paznokcie. Paznokcie ulegają wtedy częstym złamaniom, rozwarstwiają się i zmieniają kolor na żółty. Gdy choroba jest w pełni rozwinięta zmiany stają się coraz większe i osiągają wymiary kilku centymetrów. Nazywa się to blaszką łuszczycową. Czasami w środku takiej zmiany dolegliwości ustępują, co tworzy charakterystyczną obręcz.

Leczenie łuszczycy

Gdy mamy kontakt z łuszczycą zwykłą zazwyczaj stosuje się leczenie zewnętrzne. Stosowanie maści z kwasem salicylowym powoduje, że łuski złuszczają się i stan skóry się poprawia. Gdy łuszczyca jest w drugim etapie stosuje się takie leki jak kortykosteroidy oraz antralinę. Pomocna w leczeniu jest witamina D i A. Oprócz różnego rodzaju maści stosuje się antybiotyki oraz leki biologiczne. Dobre wyniki w leczeniu łuszczycy osiąga się dzięki fototerapi czyli światłolecznictwu. Metoda polega na działaniu promieniowania UVA i UVB. Zazwyczaj wystarczy 20 zabiegów aby zaobserwować ustąpienie objawów.


O czym warto pamiętać podczas leczenia łuszczycy?

Kluczowe w walce z chorobą jest nawadnianie organizmu. Warto ograniczyć soki, kawę czy herbatę właśnie na rzecz wody. Oprócz kawy warto zrezygnować z innych używek, takich jak papierosy i alkohol. Ważną rolę odgrywa ograniczenie stresu, poprzez poznanie technik relaksacyjnych czy odprężające hobby. Chociaż w niektórych chorobach skóry opalanie nie jest wskazane, w przypadku łuszczycy ekspozycja na słońce jest bardzo korzystna. Warto również zwrócić uwagę na dietę dostosowaną do naszego organizmu, czyli zrezygnować z produktów, które nasilają objawy.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply