UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Łupież różowy Giberta – przyczyny, objawy, leczenie

By 20 marca, 2020 No Comments

   Łupież różowy Giberta to zapalna, samoistna dermatoza charakteryzująca się wysypką, łuszczącymi się płytkami i grudkami. Choroba obserwowana jest u osób w każdym wieku, choć częściej występuje od 10–35 roku życia, rzadko u niemowląt i osób starszych. Łupież różowy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, większość przypadków diagnozowana jest wiosną i zimą.

Łupież różowy Giberta – przyczyny

  Przyczyna choroby wciąż nie jest dokładnie zbadana. Zaproponowano wiele hipotez zarówno o etiologicznej roli różnych infekcji, takich jak wirusy, bakterie i krętki, jak i o przyczynach niezakaźnych np. alergiczny charakter choroby oraz o mechanizmie autoimmunologicznym. Większość dermatologów jest skłonna wierzyć, że czynnikiem wywołującym łupież różowy Giberta są wirusy opryszczki typu 6 i 7. Wirus opryszczki przez długi czas znajduje się w organizmie ludzkim w stanie utajonym, ale przy osłabionej odporności zaczyna aktywnie się rozwijać i atakuje górne warstwy skóry, tworząc objawy łupieżu różowego.

Łupież różowy Giberta – objawy

Objawy klasycznej formy łupież różowy Giberta:

  • Płytka macierzysta jest pojedynczą dużą płaską owalną plamką o wielkości od 2 do 5 cm, różową lub czerwoną z wyraźnymi granicami, pokrytą cienkimi łuskami na środku i kołnierzem większych łusek na obwodzie, co nadaje jej wygląd w kształcie pierścienia. Najbardziej typową lokalizacją jest szyja, tułów, a rzadziej kończyny. Jest to początkowy objaw choroby.
  • Choinka – wysypki w postaci małych (od 0,5 do 2 cm) licznych łuszczących się grudek i podłużnych owalnych różowych blaszkach z kołnierzem szarych płatków rozmieszczonych wzdłuż linii napięcia skóry. Zlokalizowane w obszarze klatki piersiowej lub pleców. Ta wysypka występuje kilka dni (rzadziej tygodni) po pojawieniu się płytki. Świąd nie jest obowiązkowym objawem choroby i występuje u około jednej czwartej chorych.

Nietypowe formy choroby

  Nietypowe warianty łupieżu różowego Giberta występują w około 20% przypadków. Niektórzy lekarze uważają, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na nietypowe warianty tego schorzenia niż dorośli.

  • Łupież różowy Giberta jest także uogólnioną wysypką pęcherzyków o średnicy 2-6 mm, często tworzącą rozety, czemu towarzyszy silne swędzenie. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży i może być zlokalizowany w skórze głowy, dłoni i podeszew.
  • Krwotoczna odmiana tej choroby charakteryzuje się wysypką w postaci plamicy, która występuje na skórze i często, na błonie śluzowej jamy ustnej.
  • Łupież różowy Giberta to także zmiany w postaci pęcherzy. Temu rodzajowi choroby towarzyszy intensywne swędzenie.
  • Formacje grudkowe to rzadka postać choroby, która występuje częściej u małych dzieci i kobiet w ciąży. Przejawia się wysypką w postaci kilku małych grudek o wielkości 1-2 mm, które mogą występować wraz z klasycznymi plamami i płytkami.
  • Łupież różowy Giberta w kształcie pierścienia jest zlokalizowany głównie w okolicy pachowej i pachwinowej i charakteryzuje się dużymi zmianami z wysypką w kształcie pierścienia.
  • Odwrócony łupież różowy charakteryzuje się wysypką w okolicy fałd: w okolicy pachowej i pachwinowej, na łokciu i w jamie podkolanowej.To także wysypka na kończynach: przedramionach, nadgarstkach, dłoniach, podudziach i podeszwach.
  • Jednostronny łupież różowy jest niezwykle rzadkim wariantem występującym zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W tej formie wysypka znajdują się po jednej stronie ciała.
Kobieta Mająca Problemy Skórne — Zdjęcie stockowe

Łupież różowy Giberta – leczenie

Ponieważ łupież różowy Giberta jest spontaniczną chorobą, większość pacjentów nie wymaga leczenia.

Leczenie objawowe

  Ten rodzaj leczenia stosuje się w przypadku intensywnego swędzenia i obejmuje stosowanie leków przeciwhistaminowych i lokalnych (czasami ogólnoustrojowych) leków glikokortykosteroidowych. Leki przeciwhistaminowe powinny być przyjmowane przez okres 7-10 dni. Miejscowe leki kortykosteroidowe stosowane są w postaci aplikacji przez 5-7 dni: kremy i maści  które działają jednocześnie na kilku poziomach tzn. łagodzą napięcie skóry, przyczyniają się do szybkiego gojenia wysypki. Ogólnoustrojowe leki kortykosteroidowe są przepisywane w przypadku skomplikowanych postaci choroby.  Biorąc pod uwagę najbardziej prawdopodobną wirusową etiologię choroby, stosowanie kortykosteroidów powinno być ograniczone.

Stosując krem zmiękczający skórę do sucha łuszcząca się skóra, podobnie jak w leczeniu łuszczycy, wyprysk i inne suche warunki skóry. Puste miejsce na rurę do tekstu lub sieci web tło. — Zdjęcie stockowe

Leki przeciwwirusowe

  Uzasadnieniem stosowania leków przeciwwirusowych jest sezonowość, obecność objawów, spontaniczny powrót do zdrowia i prawdopodobny udział opryszczki 6 i 7 rodzaju.

Fototerapia

  Mechanizm działania terapeutycznego fototerapii w przypadku łupieżu różowego Giberta nie jest znany. Uważa się, że wiąże się to z wpływem na procesy immunologiczne zachodzące w skórze.

  Prognozy dotyczące choroby są korzystne. W każdym przypadku choroby spontaniczny powrót do zdrowia następuje w ciągu 3–8 tygodni (średnio 40–45 dni), zaczynając od pojawienia się płytki macierzystej. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobną przyczyną, jest infekcja wirusowa, środki zapobiegawcze sprowadzają się do ogólnie przyjętych środków: unikać tłumów w sezonie i hipotermii, noszenie maski ochronne, prawidłowe odżywianie itp.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply