UA-158746655-1
0
Zdrowa skóra

Jak wygląda Zdrowa skóra?

By 22 lutego, 2020 4 kwietnia, 2020 No Comments

     Skóra jest największym i najcięższym organem ciała, o powierzchni około 2m2 u dorosłego człowieka, oraz wadze do 4 kilogramów. Ma za zadanie chronić organizm przed wnikaniem drobnoustrojów, substancji chemicznych, przegrzaniem i wychłodzeniem oraz nadmierną utratą wody. Skóra jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia całego organizmu. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, nierzadko ich charakterystyczne objawy będą występować właśnie w obrębie skóry.

Jak powinna wyglądać zdrowa skóra?

     Zdrowa skóra zapewnia odpowiednią reakcję na kosmetyki, wilgotność powietrza i zmiany temperatury. Rodzaj skóry jest przekazywany w genach drogą dziedziczenia, a jej stan zmienia się w trakcie upływu kolejnych lat życia.

     Prawidłowo funkcjonująca skóra powinna być gładka w dotyku oraz mieć promienny wygląd, dzięki odpowiedniemu działaniu jej warstwy rogowej. Zawarte w tej warstwie lipidy gwarantują zachowanie równowagi wodnej, nie dopuszczając do przesuszenia skóry. Zdrowa skóra nie będzie nadmiernie sucha, ani przetłuszczona, gwarantując prawidłowy, względnie matowy wygląd. Musi ona wykazywać odpowiednią sprężystość, związaną z należytą zawartością kolagenu i elastyny, właściwe napięcie oraz odpowiednie nawilżenie. Wygląda na wypoczętą i pełna witalności, wykazując stosowną elastyczność, dzięki czemu nie pojawi się przedwczesne występowanie zmarszczek oraz zapewniona zostanie odpowiednia rozciągliwość. Nie będą pojawiać takie problemu, jak worki i cienie pod oczami, czy nieatrakcyjny wygląd twarzy. Poprawnie działające komórki barwnikowe, odpowiedzialne za właściwy koloryt skóry, zniwelują ryzyko powstawania przebarwień, oraz ziemistości i szarości odcienia. 

     Zdrowa skóra nie powinna być zbyt wrażliwa i reagować podrażnieniami na różnego typu czynniki. Posiada ona również doskonałą zdolność do samoistnej regeneracji, wykazując właściwe gojenie ran i różnego rodzaju podrażnień. Na powierzchni prawidłowo funkcjonującej skóry nie powinny znajdować się różnego typu zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości. Zdrowa skóra nie dopuszcza do przenikania bakterii, wirusów ani grzybów, mogących uszkadzać jej strukturę. Będzie ona odpowiedniej grubości, zapewniając stosowną barierę, zabezpieczającą przed czynnikami wewnętrznymi.

Jak dbać o zdrową skórę?

     Jeżeli zależy nam na zdrowym wyglądzie skóry, bardzo ważne jest prawidłowe nawilżanie, od zewnątrz i od wewnątrz. Koniecznie należy zadbać o wypijanie odpowiedniej ilości wody, która zapobiegnie przesuszeniu skóry. Zewnętrzne warto stosować właściwie dobrane kosmetyki, które nawilżą i natłuszczą, pozwalając utrzymać dobry stan naszej zewnętrznej bariery ochronnej. Również prawidłowa dieta ma istotny wpływ na nasz wygląd. Dobrze jest także unikać bardzo drażniących czynników chemicznych czy fizycznych, mogących negatywnie wpłynąć na wygląd i funkcjonowanie naskórka. Warto dbać o wystarczającą ilość snu, pozwalającego wypocząć również naszej skórze. Jeżeli palimy, wskazane jest rzucenie tego szkodliwego nałogu, który powoduje żółtoszare zabarwienie i pomarszczenie skóry. Można skorzystać również z suplementacji odpowiednimi preparatami, istotnie wpływającymi na dobrostan naszej skóry. Zapewnienie wszystkich powyższych czynników, pozwoli na uzyskanie promiennej, zdrowo wyglądającej powierzchni całego ciała.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply