UA-158746655-1
0
Łuszczyca Leczenie

Jak wygląda Zdrowa skóra głowy

By 23 lutego, 2020 No Comments

Większości z nas zdarzyło się uskarżać na nadmierne wypadanie włosów, ich szybkie przetłuszczanie się oraz puszenie. Zastanawiając się nad ich pielęgnacją, na myśl przychodzą nam rozwiązania dotyczące najczęściej doboru odpowiedniej odżywki, serum, czy maski nawilżającej. Oczywiście, odpowiednio wybrane, zapewnią nam zamierzony efekt, choć będzie on krótkotrwały. W utrzymaniu zdrowych włosów, które będą w kondycji cieszącej oko, niezbędne jest zadbanie o skórę głowy i to od jej pielęgnacji powinniśmy rozpocząć naszą walkę o piękne włosy. O skórze głowy powinniśmy myśleć tak jak o skórze twarzy i całego ciała. Czy nie zwracamy uwagi na cerę i ignorujemy ją kiedy ta zaczyna nam sprawiać kłopoty? Od razu wdrażamy działania oczyszczające, nawilżające, wklepujemy różne kremy i olejki. Wszystko po to, aby jej wygląd wrócił do swojego pierwotnego stanu. Tak samo musimy postępować w przypadku skóry głowy. Reaguje ona dokładnie tak samo jak skóra na każdej innej części naszego ciała. Gdy jest podrażniona, nadmiernie tłusta lub przesuszona-musimy zareagować.

Jak pielęgnować skórę głowy?

Podstawową sprawą jest dobór odpowiedniego szamponu. Jego działanie powinno obejmować sumienne oczyszczanie włosów z zanieczyszczeń bez pobawienia ich naturalnego nawilżenia. W regularnej pielęgnacji świetnie sprawdzą się szampony, które delikatnie oczyszczają nasze włosy. Bardzo ważną rzeczą przy doborze odpowiedniego kosmetyku jest zwrócenie uwagi na jego skład. Szampon taki powinien być pozbawiony silnych detergentów, które wysuszają skórę głowy doprowadzając do efektu odwrotnego do zamierzonego-wzmożonej produkcji sebum. Bardzo pożądane w składzie naszego kosmetyku są ekstrakty roślinne, które świetnie oczyszczają i nawilżają skórę głowy, mają działanie antybakteryjne. Ekstrakty roślinne dodatkowo pobudzają krążenie, przez co poprawiają ukrwienie mieszków włosowych prowadząc do szybszego wzrostu włosów! W przypadku włosów o dużych skłonnościach do nadmiernego łojotoku, warte zastanowienia jest wprowadzenie do naszej pielęgnacji produktów złuszczających i intensywniej nawilżających. Pozwoli to na uregulowanie wydzielania sebum, bez pozbawienia włosów odpowiedniego nawilżenia. Jak często myć włosy?

Pytanie o pożądaną częstość mycia włosów, niejednemu z nas przysparza kłopotliwych myśli. Od wielu lat ostrzega się, że zbyt częste mycie włosów szamponem znajduje skutki w nadmiernym przetłuszczaniu się włosów. Jednak z drugiej strony, bardzo często spotyka się opinie, że skórę głowy powinno myć się, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Przy czym należy pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków, które będą świetnie wpasowywać się w naszą pielęgnację. Kwestia częstotliwości mycia włosów jest więc mocno spersonalizowana. Sami musimy ją ocenić poprzez indywidualną obserwację samych siebie. Bardzo ważną kwestią jest mycie włosów po wysiłku fizycznym. Dlaczego? Ponieważ wówczas dochodzi do gromadzenia nadmiernej ilości sebum, które stanowi idealną pożywkę dla grzyba Malassezia globosa. Jest to grzyb będący główną przyczyną łupieżu. Wówczas produkty dokładnie oczyszczające skórę głowy i włosy nie tylko zapewnią uczucie świeżości, ale przede wszystkim zadbają o utrzymanie zdrowia naszej skóry.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply