UA-158746655-1
0
Zdrowy tryb życia

Czy warto czytać skład kosmetyków?

         Czy warto czytać skład kosmetyków?

            Jeżeli jesteś człowiekiem świadomym i dbającym o własne zdrowie, pewnie nieraz zastanawiałaś się czy warto czytać etykiety na kosmetykach. Większość ludzi wie, o pozytywnych aspektach zgłębienia się w skład żywności. Ale czy tak samo jest z kosmetykami?

            Na pewno jest to bardzo kuszące. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

1. Raczej nie jesteś lekarzem ani chemikiem. Po przeczytaniu listy składników nie zorientujesz się czy któryś jest szkodliwy czy nie, lub czy zadziała. Można zebrać listę składników i próbować zdobyć o każdym z nich informacje. Jest to czasochłonne. Ja lubię to robić, a szczególnie w produktach które mam zamiar stosować.

2. Na etykiecie nie ma opisanego procesu produkcji a to potrafi mieć ogromne znaczenie.

3. Na etykietach nie ma najczęściej podanej procentowej ilości składników. Lista składników jednak ma kolejność i wskazuje ona na stężenie od największego do najmniejszego. Jest tu mały niuans. Np jeżeli chodzi o peptydy. Kiedyś mierzono je w formie rozpuszczonej a teraz mierzy się w formie suchej. Skutek tego jest taki że z górnej pozycji na liście spadły na dół. Jednak ich skuteczność w danym produkcie jest taka sama.

4. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość składników. Np wyciągi roślinne czy ziołowe mogą pochodzić od roślin, które rosną w różnych zakątkach świata. Mogą być też zbierane o różnych porach roku. A to wpływa na ich skład i właściwości. A na etykiecie są opisane w taki sam sposób.

Sama oceń czy warto się zagłębiać w etykiety.

Dla tych, którzy chcą już niedługo przygotuję małego gotowca.
Będzie to moja lista najczęściej występujących składników i ich skondensowany opis.
Dzięki temu zyskasz dużo czasu w którym szukała byś informacji na własną rękę.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply