Łuszczyca-choroba uciążliwa i nieuleczalna.
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i na dzień dzisiejszy nadal nieuleczalną. Nie zagraża ona życiu chorego, sprawia natomiast ogromny dyskomfort i znacząco obniża jakość życia.
Jest to choroba skóry, tzw. dermatoza o charakterze przewlekłym z tendencją do samoistnego ustępowania czyli tzw. okresów remisji i nawrotów. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy atakuje własne tkanki. Jest to spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem limfocytów T i wydzielanych przez nie białek pro-zapalnych.
Zmiany łuszczycowe bolą i potwornie swędzą. W niektórych, ciężkich przypadkach mogą zajmować prawie całą powierzchnię skóry. W wielu przypadkach choroba ta uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Tym bardziej, że u części pacjentów atakuje również stawy (łuszczycowe zapalenie stawów), co może prowadzić do niepełnosprawności.

Ponieważ objawia się czerwonobrunatnymi lub różowymi wykwitami często łuszczącymi się na skórze wywołuje nieestetyczny wygląd i może sprawiać wrażenie zaraźliwej.
Zdarza się, że fałszywe stereotypy o jej zaraźliwości doprowadzają do całkowitego wykluczenia chorych ze społeczeństwa zarówno w zakresie zawodowym jak i społecznym.
Łuszczyca to choroba genetyczna
Ma ona jednak podłoże genetyczne o dziedziczeniu wielogenowym. W przypadku , gdy łuszczyca występuje u jednego rodzica ryzyko obarczenia nią potomstwa wynosi 25%. W przypadku, gdy choroba występuje u obojga rodziców ryzyko obciążenia genetycznego znacznie wzrasta i wynosi aż 60%
. Z całą pewnością nie jest to choroba zaraźliwa.
Czy łuszczyca jest zaraźliwa ?
- Wiele osób w kontakcie z chorym ma obawy o możliwość zarażenia się chociażby przez podanie ręki.
- Chorzy mają często problemy ze skorzystaniem z usług fryzjera czy kosmetyczki.
- Omijają “szerokim łukiem” baseny i plaże.
Tak krzywdzący pogląd, wynikający najczęściej z niewiedzy społeczeństwa powoduje, że chorzy muszą walczyć nie tylko z uciążliwymi dla nich objawami choroby, ale także z odrzuceniem i często napiętnowaniem. Można nawet użyć określenia, iż ze względu na widoczne zmiany skórne chorzy traktowani są jak “trędowaci”. Niestety pomimo szerokiej i ogólnodostępnej dzisiaj wiedzy na temat tej choroby, nadal pokutuje błędne przekonanie, że łuszczyca jest chorobą zaraźliwą. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa i wiedzy na temat tej choroby.
Społeczny brak wiedzy na temat łuszczycy i pokutujące błędne przekonania w ogromnym stopniu mają wpływ na stan psychiczny chorych.
W wielu przypadkach dla osób żyjących z tą chorobą poczucie samotności, brak poczucia własnej wartości, a także brak chęci do życia, doprowadzają do zaawansowanej depresji, a nawet myśli samobójczych. To pokazuje jak głęboki wpływ może mieć ta choroba na zdrowie psychiczne pacjentów i jak bardzo jest niezbędna edukacja społeczeństwa w tym zakresie.
Łuszczycą nie można się zarazić od drugiego człowieka – ani poprzez kontakt bezpośredni, ani przez używanie wspólnych ręczników czy korzystanie z tej samej łazienki.
Aby zmienić podejście do osób z łuszczycą wystarczy wiedza o chorobie. Powinny zostać podjęte działania edukacyjne na szeroką skalę bo tylko w taki sposób możemy obalić mity krzywdzące już pokrzywdzonych przez chorobę ludzi.
W ramach szerzenia edukacji na temat choroby i zwiększenia akceptacji dla samych chorych został ustanowiony Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę i przypada on 29 października. Jest to doroczne święto osób chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.
To również okazja do zwrócenia uwagi społeczeństwa na to, jak wielkim problemem społecznym jest ta zupełnie niezakaźna, ale nieuleczalna i przewlekła choroba.
Dzięki obchodom tego święta istnieje też okazja do obalenia mitów i błędnych poglądów takich jak ten, że łuszczyca jest chorobą zakaźną.
Stwarza ono również okazję do dyskusji o tym w jaki sposób można pomóc chorym i ich rodzinom w podniesieniu jakości ich życia.
Jest to niezwykle palący problem ponieważ szacuje się, że na dzień dzisiejszy łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Ilość cierpiących na tę chorobę ocenia się wręcz na około 3% społeczeństwa. W Polsce dotkniętych nią jest już około miliona osób. Natomiast na świecie liczbę chorych ocenia się na się około 125 milionów.
Czy łuszczyca jest zaraźliwa ?- nie, to krzywdzący chorych mit
Łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym. Ze względu na patomechanizm łuszczycy nie ma możliwości zarażenia się nią. Jednak jej nieestetyczne objawy powodują z reguły brak akceptacji choroby przez samych chorych. Doprowadzają do wyobcowania i stopniowego wycofywania się z życia społecznego i zawodowego. Skutkują też odrzuceniem i niechęcią ze strony otoczenia.
Dlatego też edukacja na temat łuszczycy i obalanie mitów na temat jej zaraźliwości, a także wsparcie dla chorych to niezmiernie ważne czynniki w walce z tą uciążliwą chorobą.
Dlatego czytajmy i szerzmy wiedzę na jej temat. Nie krzywdźmy ludzi już skrzywdzonych przez los poprzez szerzenie błędnych stereotypów.