UA-158746655-1
0
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – objawy i leczenie

By 21 lutego, 2020 15 kwietnia, 2020 No Comments

Atopowe zapalenie skóry to bardzo popularna choroba, która najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 6 i 7 rokiem życia. Na tę przypadłość cierpi około 20% ludzi na całym świecie. Z badań wynika, że najczęściej chorują dziewczynki. W wieku dziecięcym choroba najbardziej daje się we znaki a z wiekiem się wycisza, być może ze względu na odpowiednią pielęgnację. Niestety jest to choroba na która nie ma lekarstwa więc możemy jedynie wpływać na jej objawy. Co warto wiedzieć na temat atopowego zapalenia skóry? Jak wygląda leczenia i pielęgnacja skóry z tą przypadłością?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Jest to choroba przewlekła na tle alergicznym. Cechuje się okresami remisji i okresami nasilonych objawów. Głównym objawem tego schorzenia jest uporczywe swędzenie skóry oraz zmiany o czerwonym przebarwieniu. Skóra osoby, która zmaga się z tym problemem jest pozbawiona bariery ochronnej i często zdarzają się na niej uszkodzenia. Ponadto jest przesuszona, co powoduj, że alergeny łatwo wnikają w jej wnętrze. Objawy może wyzwalać bardzo wiele czynników, na przykład pyłki kwiatów, roztocza albo konkretne produkty żywnościowe. Pierwsze symptomy często pojawiają się już u noworodków.Jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry?

Zmiany skórne pojawiają się nie tylko na dłoniach i twarzy, ale i na innych częściach ciała. Objawy zmieniają się zależnie od wieku. Dzieciom do 2 roku życia najczęściej towarzyszą pęcherzyki albo strupy, z których sączy się wydzielina. Pojawiają się one na głowie oraz twarzy, szczególnie policzkach i czole. Wraz z wiekiem zmiany zamieniają się w łuszczące plamy na nadgarstkach, łokciach czy kolanach. U dorosłych czerwone plamy cechują się swędzeniem i występują na dłoniach, stopach oraz twarzy i karku.

Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest łatwe. Wymaga cierpliwości i dyscypliny. Najczęstszymi lekami stosowanymi w terapii są glikokortykosteroidy, które stosuje się bezpośrednio na zmienioną skórę. Mogą one występować w formie kremu, żelu lub maści. Warto jednak stosować się do zaleceń lekarza, który ustali odpowiednią dawkę. Terapię można uzupełnić o doustne stosowanie antybiotyków oraz leki przeciwhistaminowe na przykład hydroksyzynę. Szczególnie używa się je aby zminimalizować swędzenie, które przeszkadza w zaśnięciu.

Jak można wspomagać leczenie?

Podstawową zasadą jest odpowiednie nawilżanie skóry. Warto używać specjalnych kosmetyków dostosowanych do skóry atopowej. Gdy skóra jest odpowiednio natłuszczona nie dochodzi do utraty wody co stanowi barierę ochronną. Należy powstrzymywać się od drapania zmian, chociaż swędzenie potrafi być bardzo uciążliwe. Czynnikami, które mogą zaostrzać stan zapalny są stres i zakażenia skóry. W związku z tym można stosować leki uspokajające i psychoterapie, aby nauczyć się radzić sobie w stresujących sytuacjach. Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą zrezygnować z silnych proszków do prania i innych detergentów. Ubrania i bieliznę warto kupować z przewiewnych i naturalnych materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualnie dobrana dieta, która wycisza stany zapalne.

Wojciech Kowalski

Wojciech Kowalski

Już wkrótce tu coś o sobie napiszę :)

Leave a Reply